New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

[ BAŞKANIN MESAJI ]

Dr. Hasan AKGÜN

Büyükçekmece Belediye Başkanı

Dünya genelinde her yıl binlerce festival düzenleniyor. Süreleri, konseptleri farklı da olsa bu festivallerde binlerce insan bir araya geliyor; dostluklar, arkadaşlıklar kuruluyor; dünya insanları bu sayede birbirlerine yakınlaşıyor.

Bir yerde festival varsa orada müzik vardır, eğlence vardır, dans vardır, insan ruhunu iyileştiren sanat ve sanatsal etkinlikler vardır ve yine o görünen sahnenin arkasında onlarca insanın aylarca süren hazırlıkları vardır. Uzun ve yorucu çalışmaların sonunda sizlere sunuluyor o festivaller.

Bu yıl 22. yılını dolduran Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalimizde heykel sempozyumundan el sanatlarına, fotoğraf yarışmasından halk danslarına kadar çeşitli alanlarda hazırlanmış bir şölen sizleri bekliyor.

İki yıldır, coronavirüs nedeniyle her ne kadar gönlümüzün istediği şekilde bir festival yapamıyor olsak da salgın kurallarını dikkate alarak açık hava etkinliklerimizi gerçekleştiriyor olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu festival yapılıyor çünkü artık kamuya mal olmuştur. Sayısız alandaki başarılarıyla dünyaca bilinir olmuştur. Diğer yandan bu festival bir şeyi yeniden hatırlatmaktadır: Sağlık çok değerlidir.

Dünyamızda ve ülkemizde hızla yayılan coranavirüs, beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızı da tehdit etmektedir. Salgınlar da savaşlar gibi insanların üzerinde derin izler bırakıyor. Üzerimize çöken bu kabustan kurtulacağız. İyileşme belki yavaş seyredecek ama mutlaka gerçekleşecek. Umutsuzluğa, karamsarlığa, çaresizliğe son vereceğiz.

İnanıyorum ki bu süreç bitecek ve güneşli, güzel günler göreceğiz. Her şeyin düzeleceğine olan inancım tamdır. Festivaller bu açıdan bakıldığında üstümüzdeki kara bulutları dağıtan rüzgarlardır. Sevginin, dostluğun, umudun yapı taşlarıdır. İşte tam da bu nedenle böyle bir dönemde coronavirüsün artık sona ermesi dileğiyle festivallerimizi ara vermeden yapıyoruz.

Festivalimizin gerçekleşmesinde en önemli paya sahip olan sponsorlarımıza ve “Dünyanın En İyi Festivali” seçilmesinde emeği olan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, CIOFF ve FIDAF’a, ANELSANDER’e, Büyükçekmece aileme, festivalin içinde birebir yer alarak aktif çalışan gençlerimize ve kadınlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Unutmayın ki; Sanat hayattır. Sanatla kalın, sağlıkla kalın.

Dr. Hasan AKGÜN

Büyükçekmece Belediye Başkanı

Tüm Hakları T.C. Büyükçekmece Belediyesine aittir.