New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Dr. Hasan AKGÜN

Büyükçekmece Belediye Başkanı

Kültür ve sanatın kentinden merhaba!

Sevgili sanatseverler, değerli kültür aşıkları…

İnsanlığın var oluşundan bu yana insan hayatının her alanında etkin olan kültürel ve sanatsal aktiviteler, yaşamımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

İnsan hayatı için bu kadar önemli olan kültür ve sanatı es geçmek, görmezden gelmek, en büyük eksiklik olurdu. Kültür ve sanatta da dünya kenti Büyükçekmece derken hedefimizi en yukarıya koymuş, gözümüzü zirveye dikmiştik.

Değerli Dostlar,

Artık dünyanın önde gelen kültür ve sanatta örnek alınan sayılı şehirlerinden biriyiz. Bu etkinliklerin içinde en önemli yeri elbetteki Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalimiz alıyor. Dün bu hedefi hayal gibi görenler, bugün bizden daha büyük hedeflere ilerlememizi bekliyor. Elbetteki haklılar, hedefte sınır tanımayan bir belediye olarak çıtayı daha yükseğe koyuyoruz. Çünkü, Büyükçekmece Ailemizin adını kültür ve sanatta da duyururken sanatın etkisi ile ailemizin daha hoşgörülü, daha sevgi dolu, daha sanatsever olmasına katkı sunuyoruz.

Sevgili Sanatseverler,

Artık bir dünya markası olan ve altı kez dünyanın en iyisi seçilen festivalimizin 20.sini düzenliyoruz. Bu yıl festivalimize 71 ülkeden 1420 sanatçı katılıyor. Bu sanatçılar yarın ülkelerinde yönetim kadrolarında önemli noktalara gelecekler. Onlara bir yandan ülkemizi, İstanbul’u ve Büyükçekmece’yi tanıtırken, bir yandan da onların birer Fahri Türk Elçisi olmalarını sağlıyoruz. Unutmayalım ki, dünya barışına giden yol öncelikle milletler arası dostluktan geçmektedir. İşte biz festivalimizle 20 yıldır dünya barışına katkı sunuyoruz.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” sözü festivalimizin de teması oldu.

20. festivalimizde bir kez daha tüm dünyaya Büyükçekmece’den Tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nde, yüreğimizden gelen o coşkulu ses ile haykıracağız ve çeşitli dillerde “Sevgi Birbirimize, Barış Hepimize” diyeceğiz.

20 yılda festivalimizin dünyanın en iyisi olmasında büyük katkısı olan, festivalimizi sahiplenen büyük Büyükçekmece Ailemize, Türk Folklor Kurumu’na, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve özellikle festivalin içinde birebir yer alarak aktif çalışan gençlerimize, kadınlarımıza yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

1420 Dünya insanının bir arada olacağı sanatı, sevgiyle kültürleri, dostlukla buluşturacak dünyanın en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan festivalimizde buluşmak dileğiyle sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Unutmayın ki, “Sanat Hayattır” asla sanatsız kalmayın.

Tüm Hakları T.C. Büyükçekmece Belediyesine aittir.