New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

[ BAŞKANIN MESAJI ]

Dr. Hasan AKGÜN

Büyükçekmece Belediye Başkanı

Kültür ve sanatın kentinden merhaba!

Sevgili sanatseverler, değerli kültür aşkları…

İnsanlığın var oluşundan bu yana insan hayatının her alanda etkin olan kültürel ve sanatsal aktiviteler, yaşamımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

İnsan hayatı için bu kadar önemli olan kültür ve sanatı es geçmek, görmezden gelmek, en büyük eksiklik olurdu. Kültür ve sanatta da dünya kenti Büyükçekmece derken hedefimizi en yukarı koymuş, gözümüzü zirveye dikmiştir.

Değerli Dostlar,

Artık Dünyanın önde gelen kültür ve sanat ta örnek alınan sayılı şehirlerinden biriyiz.

Bu etkinliklerin içinde en önemli yeri elbette ki Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve sanat Festivalimiz alıyor. Dün bu hedefi hayal gibi görenler, bu gün bizden daha büyük hedeflere ilerlememizi bekliyor. Elbette ki haklılar, hedefte sınır tanımayan bir belediye olarak çıtayı daha yükseğe koyuyoruz. Çünkü Büyükçekmece Ailemizin adını kültür ve sanatta da duyururken sanatın etkisi ile ailemizin daha hoş görülü, daha sevgi dolu, daha sanatsever olmasına katkı sunuyoruz.

Ancak Dünyamızda yaşanan bulaşıcı hastalık Covid-19 sebebi ile bu yıl festivalimizi kısıntı (1 gün) olarak yapmak durumundayız.

Sevgili Sanatseverler,

Artık bir dünya markası olan ve 7 kez dünyanın en iyisi seçilen festivalimizin 21.sini kısıtlı olarak düzenliyoruz. Unutmayalım ki Dünya barışına giden yol öncelikle milletlerarası dostluktan geçmektedir. Katılım sağlayamayan festival grupları dijital olarak bizlere mesajlarını iletmişlerdir. Bu yıl festivalimiz yapılsaydı 74 ülkeden 1650 sanat elçisi katılacaktı. Kısıtlı da olsa festivalimizle 21. yılda dünya barışına katkı sunuyoruz.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü festivalimizin de teması oldu.

21.Festivalimizde bir kez daha mesafemizi koruyarak tüm dünyaya İstanbul Büyükçekmece Taş Köprü üzerinden yüreğimizden gelen o coşkulu ses ile haykıracağız ve “sevgi birbirimize, barış hepimize” diyeceğiz.

21 yıldır festivalimizin dünyanın en iyisi olmasında büyük katkısı olan, festivalimizi sahiplenen büyük Büyükçekmece ailemize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, İstanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Pandemi sebebiyle 10 Ağustos 2020 Pazartesi günü yapılacak olan 21. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali uzaktan da olsa sanatı sevgiyle, kültürleri dostlukla buluşturmaya devam edeceğiz.

Festivalimize katılamayan ülkelerin dijital ortamda almış olduğumuz festival mesajlarını sosyal medya üzerinden yayınlıyoruz. Ayrıca festival günü led ekranlar üzerinden yayınlayacağız.

  1. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalinde görüşmek dileğiyle…

 

Dr. Hasan Akgün

Tüm Hakları T.C. Büyükçekmece Belediyesine aittir.